Koniec skierowań do kolejnych specjalistów jeszcze w tym roku
Projekt mówiącej o tym ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw jest w fazie konsultacji społecznych.
Będzie łatwiej do kolejnych specjalistów
Nowelizacja dotyczy przede wszystkim zmian w systemie szpitalnictwa, ale wpisano do niej także przepisy znoszące obowiązek skierowań.
Pierwotnie dotyczyły dwóch specjalizacji: psychologa i optometrysty.
Uzupełnienie katalogu świadczeń ambulatoryjnych udzielanych bez skierowania, o poradę optometrysty i psychologa może przynieść pozytywny skutek związany przede wszystkim „ze skróceniem ścieżki pacjenta w celu uzyskania świadczenia psychologa, gdyż pacjent bezpośrednio może zgłosić się w celu uzyskania porady, bez konieczności oczekiwania na dodatkową poradę związaną wyłącznie z wystawieniem skierowania. Spowoduje to jednocześnie odciążenie lekarzy wystawiających skierowanie oraz wyeliminuje przypadki, w których pacjent zgłaszał się do psychiatry, ze względu na brak wymogu posiadania skierowania, bez uzasadnienia medycznego” – tak Ministerstwo Zdrowia argumentowało te zmiany.
W trakcie prac nad ustawą do wspomnianych dwóch specjalizacji dołączył także lekarz medycyny sportowej. „Wymóg skierowania do poradni medycyny sportowej nie znajduje uzasadnienia merytorycznego” – ocenia resort.
Zmiany mają wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Do tych specjalistów bez skierowania
Do większości specjalistów przyjmujących w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia potrzebne jest skierowanie od lekarza POZ. Jest jednak kilka wyjątków.
Bez skierowania można dostać się do:
- ginekologa/położnika,
- dentysty,
- wenerologa,
- onkologa,
- psychiatry.